Anasayfa Galeri Odalar
English 
Gaziantep
Hakkında
İrtibat Linkler
Hemen rezervasyon yap Powered by Booking.com

Fodor's Choice | Fodor's Travel Guides
Turkey Travel Planner
Alastair Sawday's Special Places to Stay
Bistur Turizm & Seyahat Acentası
GAZİANTEP SANAYİ ODASI
ARSAN SEYAHAT MERKEZİ
ARTUKLU KERVANSARAYI / MARDIN
Historical Inns - Gaziantep City | Turkey
Nevşehir Otel Rehberi | Nevşehir Otelleri | Nevşehir | Kapadokya |tatilium
RAMCO Doğal Bitkisel Meyan Çayları
Duyurular
Sayfa 4/4
Motorsikletiyle dünyayı gezdi,
Gaziantep'i görünce gaz kesti
Ekonomist Dergisi
İsmi Timur Schindel, ama Gaziantep'te ona kısaca "Tim" diyorlar. 2001 yılında motosiklet üzerinde Türkiye tu...
Sefa çiçeği olmak
Güneri Civaoğlu / Milliyet Gazetesi
Asmalar. Kebap, lahmacun, rakı...Ve Ermeni müziği... Tepemizde pembe renkli karınlarını göstererek yavru yarasalar uçuşuyor. ...
KONUKLARIMIZI AĞIRLAMAYA HAZIRIZ
...
Yok olmanın sınırından dönüş
Gaziantep LIFE Dergisi
Evliya Çelebi 17. yy.'da Gaziantep için: 'Her evden su geçer, her evde bahçe, havuz, şadırvan vardır. Bağlı bahçeli...
< 1 2 3 4

14 Eylül 2003

Motorsikletiyle dünyayı gezdi,
Gaziantep'i görünce gaz kesti
Ekonomist Dergisi


İsmi Timur Schindel, ama Gaziantep'te ona kısaca "Tim" diyorlar. 2001 yılında motosiklet üzerinde Türkiye turu yaparken bir arkadaşını ziyaret etmek için uğradığı Gaziantep'i görünce bü yülenmiş. Yan yana dört eski evi, butik otel yapmak üzere almış ve Gaziantep'e yerleşmeye karar vermiş. Gaziantep'in ilk yerleşim bölgesi olan Kale çevresinde Ermeniler'den kalma her biri en az 150 yıllık geçmişe sahip, birbirine komşu dört evi toplam 50 bin dolara satın alan Schindel, bu evlerden ilkinin restorasyonunu tamamlayarak müşteri kabul etmeye başladı. İlk evin restorasyonuna 150 bin dolar harcayarak tamamlayan Schindel, diğer ikinci evin restorasyonuna da yakında başlayacak. Schindel, Anadolu Evleri adını verdiği butik otel projesinin içinde yer alan diğer evlerin restorasyonunu en kısa zamanda tamamlayacağını söylüyor.

Annesi ünlü bir yazar

ABD'nin Massaccuhetts eyaletindeki Connecticut kentinde doğmuş Timur Schindel. Annesi Türk, babası Amerikalı. Bugün 42 yaşında olan bu macera tutkunu genç girişimcinin ABD'de başlayıp Gaziantep'e kadar uzanan yaşam serüveni, Hollywood filmlerine konu olacak kadar ilginç. Schindel, 1961 doğumlu.Babası Morton Schindel, Mashall Planı çerçevesinde 1950'li yıllarda Türkiye'de görev yapmış. O yıllarda ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görev yapan ve şu an edebiyat dünyasının da yakından tanıdığı bir isim olan Nihal Yeğinobalı ile evlenmiş. Çift, baba Morton Schindel'in görev süresinin bitiminde ABD'ye yerleşmiş. Fakat bir süre sonra eşinden ayrılan Nihal Hanım, iki çocuğunu da yanına alarak İstanbul'a geri dönmüş.
O dönem çeşitli yayınevlerinde çevirmenlik yapmaya başlayan Nihal Yeğinobalı, ilk kitabı olan Genç Kızlar'ı takma bir isimle yirmi yaşındayken kaleme almış. Yeğinobalı, daha sonra sırasıyla Mazi Kalbim'de Yaradır, Sitem ve Cumhuriyet Çocuğu adlı eserlerini edebiyat dünyasına kazandır­mış.

Bitirdiği lise problem oldu

1978 yılında İstanbul'da liseyi bitirir bitirmez, yüksek öğrenim için soluğu ABD'de babasının yanında almış Timur Schindel. Fa­kat bitirdiği lisenin adı başına bela olmuş. Schindel, hayatında trajikomik bir yer edinen bu olayı şöyle anlatıyor:
"Ben İstanbul'da Özel Moran Lisesini bitirdim. Moron da İngilizce'de geri zekalı anlamı taşıdığı için beni üniversiteye kabul etmediler. Daha sonra getirdiğim belgelere inanarak kaydımı yaptılar."

San Fransisco State Universite-si'nde suç bilimi, bilgisayar ve si­nema üzerine eğitim alarak, Türkiye'ye dönen Schindel, 1988 yılından itibaren Auido Vison Turkey adında İngiliz sermayeli bir şirkette yatırım koordinatörü olarak çalışmaya başlamış. Daha sonra Raks'ın uluslararası müzik, video ve TV Planlama Koordinatörlüğü'nü yapan Schindel, en son yakaşık yedi yıl Bertelsmann Grup'un (BMG) Türkiye mürlüğü görevini yürütmüş. Bu şirketin 2000 yılında Türkiye'den ayrılmasıyla birlikte Schindel de hep hayalinde olan motosikletiyle dünya turuna çıkma planını hayata geçirmeye karar vermiş. Bu serüvene ilk olarak İskandinav ülkeleri ile başlayan Schindel, daha sonra rotayı Kuzey Afrika ülkele­rine çevirmiş. Schindel, bir yıl içinde motosiklet üzerinde 20 ülke­yi gezmiş.

Arkadaş ziyareti

Bir süre de bu ülkelerde tur attıktan sonra Türkiye turuna başlamaya karar veren Schindel'in Gaziantep'teki ilginç yatırım serüveni de işte bu tur sırasında ortaya çıkmış. Bu ilginç kararı nasıl verdiğini şöyle anlatıyor Schindel:

"Türkiye'yi turlarken yolum Gaziantep'e düştü. Burada şu anda Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde plastik cerrahi bölüm başkanlığı görevini yürüten arkadaşım Doç. Dr. Mehmet Mutaf'ı ziyaret ettim. Bu ziyaret sırasında şehri gezerken, Kale civarındaki bir emlakçının camında tarihi evlerin satılık olduğu yönünde bir ilan gördüm. Mehmet'e ve çevreye danıştıktan sonra bu evlerin ikisini yaklaşık 25 bin dolara satın aldım. Kafamda bunları restore edip butik otel yapma fikri uyandı."

Kendi imkanlarıyla tamamladı

2002 yılının Aralık ayında aynı bölgede 25 bin dolara iki ev daha satın alan Schindel, Anıtlar Yüksek Kurulu'nun onayını da alarak satın aldığı ilk evin restorasyonuna 2002 yılının sonunda başlamış. Burasını sekiz ay gibi kısa bir sürede 150 bin dolarlık bir yatırımla aslına uygun olarak restore eden Schindel, Anadolu Evleri adını verdiği bu evlerin ilk halkasını butik otel olarak geçen ayın sonunda hizmete açtı.

Yaptığı yatırımlar için hiçbir kişi ve kuruluştan maddi yardım almadığının altını çizen Schindel, bu konuda Halkbank'a KOBİ kredisi kullanım başvurusunda bulunduğunu ancak kabul edilmediğini ifade ediyor.

İkisi süit toplam sekiz oda ve 16 yataklı bu otelin mimari açıdan tipik bir Gaziantep evi havası taşıdığını ifade eden Schindel, ancak mobilyasından iç döşemesine kadar görünüm itibariyle bir şark kültürünü yansıtmadığının altını çiziyor.

Emeğinin karşılığını göreceğine inanıyor

Gaziantep'te böyle bir yatırımın oldukça riskli olduğu görüşünü kabul eden Schindel, bu işe soyunma amacı hakkında ise şunları söylüyor:

"Türkiye'ye gelen toplam turistin ancak yüzde 2'si Gaziantep'e uğruyor. Bu rakam, benim gibi elini taşın altına sokan girişimciler olduğu vakit daha da artacaktır. Böyle bir butik otel, Gaziantep çevresinde yok. Şimdi belirli bir kesim, artık burayı keşfetti. Ben, kendi çevremdeki insanları buraya çekmeyi amaçlıyorum. Bunun dışında Gaziantep'teki yerel idarecilerin de bu konuda bana desteği oldu. Anadolu Evleri'ni yaparken, şu isteğim vardı: Misafirlerin kendilerini evlerinde hissedecekleri bir ortam yaratmak. Evlerden ayrılmayı istememelerini, gezi veya iş için çıktıklarında, 'evlerine' dönmek için can atmalarını sağlamayı amaçladım."
Anasayfa :: Galeri :: Odalar :: Antep Hakkında :: Duyurular :: İrtibat :: Linkler
Web Tasarım ARDEMSOFT  
konak, butik, butik otel, küçük, küçük otel, turkey hotel, turkey hotels, turkey's hotels, hotels in turkey, hotels of turkey, turkish hotels, gaziantep hotels, hotels, anatolia hotels,Traditional building, Anatolian Houses, türkiye otel, türkiye otelleri, türkiyenin otelleri,türkiye'de otel, türk otel, gaziantep otel, oteller, anadolu evleri, avlu, yöresel ev, konak, butik, butik otel, küçük, küçük otel